Partizanska cesta 4
6210 Sežana
»Suhi zidovi na matičnem Krasu so nastali v različnih zgodovinskih obdobjih. Kot monumentalna mreža pokrivajo pokrajino na obeh straneh meje in kot pomemben element kulturne krajine prispevajo k prepoznavnosti in identiteti Krasa. Poleg tega je bila veščina suhozidne gradnje z znanji in tehnikami leta 2018 vpisana v Unescov reprezentativni seznam nesnovne dediščine človeštva.«
Tako so zapisali v projektu Suhi zid in ohranjanje kulturne krajine. Pomena ohranjanja avtentičnosti kraške kulturne krajine, katere edinstven element so suhi zidovi, se zavedamo tudi na Občini Sežana, zato že šest let del proračunskega denarja namenjamo tudi za subvencije pri obnovi kraških suhih zidov. V želji ozaveščanja ter ohranjanja te neprecenljive kulturne dediščine za bodoče rodove je Občina Sežana podprla pobudo Partnerstva kraške suhozidne gradnje ter Zavoda za celostni razvoj Anima Mundi in pristopila k soorganizaciji delavnice spoznavanja veščine suhozidne gradnje, na katero smo v petek, 17. novembra, povabili predstavnike kraško-brkinskih in zamejskih Občin.
Osnove suhozidne gradnje so nam predstavili nosilci veščine vpisane v Register nesnovne kulturne dediščine in skupaj smo obnovili del suhega zidu na poligonu kraške suhozidne gradnje v Živem muzeju Krasa. Ob koristnem, poučnem in hkrati prijetnem medobčinskem druženju smo spoznali še drugo pozitivno plat obnavljanja suhih zidov, ki je tkanje in krepitev vezi med sodelujočimi.