Partizanska cesta 4
6210 Sežana
Na pobudo Jamarskega društva Sežana so se že januarja srečala jamarska društva Dimnice Koper, Gregor Žiberna Divača, Sežana in Temnica, da bi uskladila skupne interese, oblikovala predloge in strategijo nadaljnjega povezovanja in aktivnega sodelovanja. Doseči želijo skupni cilj, to je oplemenitenje aktivnosti na območju nastajajočega čezmejnega geoparka in s tem tudi prepoznavnosti naravne in kulturne dediščine Krasa v mednarodnem merilu.
Prvo srečanje so zaključili z namenom, da obogatijo turistično ponudbo, skladno s svetovnim trendom odkrivanja skritih zakladov (“hidden-gems”) podzemnega sveta, ki vodi v odgovoren in trajnosten pristop do razvoja “zelenega” turizma.
V petek, 24. 2. 2023, je v Sežani potekalo drugo srečanje jamarskih društev, ki so se ga udeležili tudi predstavniki nekaterih kraških občin, javnega zavoda Park Škocjanske jame, Območne razvojne agencije Krasa in Brkinov d.o.o., Jamarske zveze Slovenije, Zavoda RS za varstvo narave ter Ministrstva za naravne vire in prostor.
V prijateljskem in zelo konstruktivnem pogovoru so obravnavali več tem s področja jam, jamarstva, zakonodaje, varstva in ohranjanja, promocije in trženja ter skrbništva oz. upravljanja turističnih in neturističnih jam. S strani upravljavcev jam in jamarske zveze je bila izpostavljena problematika vstopanja v jame, ki nimajo upravljavca ali skrbnika, in podeljevanje licenc za raziskovanje jamarjem iz drugih držav. Slovenski jamarji opozarjajo, da je način pridobitve licence v Sloveniji neprimerljivo zahtevnejši, kot je za jamarje iz tujih držav.
Kot zelo koristno se je izkazalo, da so se srečanja udeležili predstavniki resornega ministrstva in pristojnega zavoda, saj je nujna sinergija med državnimi in lokalnimi interesi tudi pri oblikovanju podzakonskih aktov za namen skrbništva in komercialne rabe jam. Nenazadnje so vse jame naravne vrednote državnega pomena in naravno javno dobro ter v lasti države.
Navzoči so se strinjali, da se skliče naslednje, tretje srečanje, ki bo čezmejno. Oplemenititi želijo aktivnosti povezane z rabo in varstvom jam v čezmejnem geoparku Kras-Carso, kar se bo nadaljevalo v okviru strateškega projekta KRAS-CARSO II, sofinanciranem s srani Programa Interreg VI-A Italija-Slovenija 2021-2027.