Partizanska cesta 4
6210 Sežana
Pri gašenju največjega požara doslej v Sloveniji, ki je julija zajel območje na Krasu, je v sklopu aktivacije državnega načrta zaščite in reševanje ob velikem požaru v naravnem okolju med 17. julijem in 1. avgustom sodelovalo 953 gasilcev iz Kraške gasilske zveze (ta združuje osem prostovoljnih gasilskih društev iz občin Divača, Hrpelje-Kozina, Komen in Sežana) ter Zavoda za gasilno in reševalno službo Sežana. Domači gasilci so bili ves čas požara pripravljeni nesebično pomagati in so prevzemali glavne naloge pri vodenju posameznih sektorjev. Kljub izredno zahtevnemu delu ni bilo nikoli težav s prisotnostjo in zagotavljanjem izmen.
Sodelovali so z vsemi vozili za gašenje požarov v naravi ter cisternami za prevoze vode in polnjenje rezervoarjev, ki jih imajo na razpolago v društvih, zvezi in zavodu. Pazili so le, da so v matičnih enotah zagotavljali minimalno pripravljenost za zagotavljanje posredovanja ob morebitnih drugih požarih in nesrečah. Pri posredovanju so sodelovali tudi tečajniki iz vse Slovenije, ki so bili v času požara na izobraževanju v sežanski enoti Izobraževalnega centra za zaščito in reševanje.
Poleg posredovanj na območju občin Komen, Miren-Kostanjevica in Renče-Vogrsko so gasilci Kraške gasilke zveze in Zavoda za gasilno in reševalno službo Sežana skupaj z gasilci iz drugih koncev Slovenije in iz Italije pred ognjem branili vas Jamlje na italijanski strani in druge kraje v okolici. Da bi omejili čelo požara in preprečili širjenje ognja na območje Trstelja, so organizirali tudi podštab pri Lipi; tam in v Brestovici jim je podporo zagotavljala posadka EHI-IT URSZR (enota za hitre intervencije – enota za telekomunikacijsko podporo).
Zahtevno, naporno in tudi nevarno delo gasilcev je bilo uspešno, obvarovali so vse vasi in bivalne objekte, omejili širjenje požara in ga naposled pogasili, za kar jim gre velika zahvala. Na drugi strani pa se tudi gasilci zahvaljujejo kolegom iz vse Slovenije, ki so nesebično pomagali, pa tudi vsem sponzorjem, donatorjem in drugim, ki so jim darovali vodo, napitke, hrano in finančna sredstva ter posodili opremo, med drugim tovornjak s hladilnikom za zagotavljanje hladne pijače med intervencijo.
Pomoč sosednjim občinam in njihovim prebivalcem, ki so bili evakuirani, je ponudila tudi Občina Sežana in župan David Škabar. Če bi bila potreba, bi namestitev zagotovili v Mladinskem hotelu Pliskovica in v vaških domovih, a so se na srečo prebivalci lahko kmalu po evakuaciji vrnili v svoje domove.
Foto: KGZ in ZGRS Sežana