Partizanska cesta 4
6210 Sežana
V spomin na Borisa Pahorja bo od danes, torka, 31. maja, do četrtka, 2. junija, od 16. do 18. ure odprta žalna knjiga na Bunčetovi domačiji v Dutovljah, kjer je urejena pisateljeva soba. Misli, zahvale in besede slovesa sprejemajo tudi po pošti na naslov Krajevna skupnost Dutovlje, Dutovlje 65, 6221 Dutovlje ali na elektronski naslov tdkras@gmail.com.
Boris Pahor je umrl 30. maja 2022 na svojem domu v Trstu. Imel je 108 let. V svojem življenju je doživel najhujše trenutke minulega stoletja in jih popisal v mnogih literarnih delih. Bil je eden najbolj prevajanih slovenskih pisateljev, nagrajen s številnimi častnimi nazivi, tudi z najvišjima državnima odlikovanja Slovenije in Italije.
Rodil se je 26. avgusta 1913 v Trstu, tedaj v Avstro-Ogrski. Njegov oče je bil iz Kostanjevice na Krasu, mati iz Male pristave pri Pivki. V otroških in mladostniških letih je bil priča rasti nacionalistične ideologije in fašističnega nasilja nad Slovenci v Trstu, videl je požig Narodnega doma in doživel preganjanje slovenskega jezika.
Februarja 1944 so ga nemške oblasti kot političnega zapornika poslale v nacistično koncentracijsko taborišče v Natzweiler-Struthof, zatem so ga preselili še v druga, nazadnje v Bergen-Belsen. Življenje v taboriščih je opisal v romanu Nekropola, njegovem najbolj znanem in največkrat prevajanem literarnem delu. Boris Pahor je avtor 14 romanov, mnogih krajših literarnih del, esejev in drugih zapisov, prevedenih v deset tujih jezikov. Prejel je številne nagrade in časti. S svojo neizmerno življenjsko silo je bil pričevalec minulega stoletja, doživel je fašistično nasilje, boril se je za pravice Slovencev v Italiji, zagovarjal sodelovanje med narodi.
Med letoma 1947 in 1974 je imel najeto sobico v gostilni pri Marički v Dutovljah, tam je ob koncih tedna tudi pisal nekatera svoja najpomembnejša dela. Ker stavbe, v kateri je bila gostilna, ni več, so Pahorjevo sobo preselili na Bunčetovo domačijo in jo odprli za javnost.