Praznovanje 10. obletnice Regijske varne hiše Kras se je odvijalo v prelepem okolju jame Vilenica, ki v mnogočem predstavlja simboliko varne hiše. Spustiti se v globine, v neznano, v temo je naporno, včasih strašljivo. Vsekakor pa je lažje, če imaš ob sebi skupino, ki ji zaupaš in s katero si skupaj na poti. Raziskovanje notranjosti je varnejše, če te spremlja vodnik, ki ti pokaže stopnice in prižge luč. Tako hitreje prideš do cilja oziroma sploh začneš prepoznavati lepote, skrite v temi.
Na praznovanju 10. obletnice Regijske varne hiše Kras je zbrane nagovoril v imenu vseh občin, sofinancerk programa, župan Občine Sežana, David Škabar. Med drugim je povedal, da je z varno hišo podobno kot z gasilci. Želimo si, da so dobro opremljeni, učinkoviti in strokovni, a hkrati upamo, da njihove pomoči ne bomo nikoli potrebovali.
V Regijski varni hiši Kras, javnem socialnovarstvenem programu Centra za socialno delo Južna Primorska, Enota Sežana, so v 10 letih pomagali že 143 ženskam in 135 otrokom.
Varna hiša predstavlja začasen dom, ki lahko hkrati sprejme 7 žensk in 13 otrok. V okviru izvajanja programa pa letno odgovorijo še na približno 200 telefonskih klicev s strani žensk, ki še iščejo najustreznejše oblike pomoči in jih zanima kakšno je življenje v varni hiši. Gre za zadnjo varno hišo, ki je bila v Sloveniji ustanovljena za zaščito žensk in otrok, žrtev nasilja v družini.
Za vzpostavitev delovanja varne hiše je bilo potrebno veliko prizadevanja številnih posameznikov in organizacij. Poleg sredstev s strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je za vzpostavitev in delovanje programa ključna podpora s strani 14 občin, tudi Občine Sežana. S pomočjo donacij številnih posameznikov in podjetij sta bili sprva opremljeni dve sobi, nato pa postopno cela hiša.
Zgodba vsake ženske, ki pride v varno hišo zaradi nasilja v družini, je edinstvena, hkrati pa so si med seboj podobne. Poiskati pomoč je težko, zaradi občutkov strahu, sramu, zaradi groženj, da bo ženska ostala brez otrok, zaradi prepričanja, da mora družina ostati skupaj.
Prav besede varnost, mir in sprejetost najbolje opisujejo, kaj si ženske in otroci ob prihodu v varno hišo želijo. Ustrezna in pravočasna strokovna podpora izvajalk programa je ključnega pomena za opolnomočenje žrtev nasilja.
Naj bo ta varna hiša le vmesna postaja za začetek nove, lepše poti, na kateri je ključna osebna moč posameznika, saj brez te ne more priti do resničnih pozitivnih sprememb v življenju.