Partizanska cesta 4
6210 Sežana
Danes je svetovni dan okolja. Generalna skupščina Združenih narodov (UNEP) je leta 1972 5. junij razglasila za Svetovni dan okolja. Njegov namen je ozaveščati ljudi o pomembnosti varstva okolja. Letos je posvečen biotski raznovrstnosti, ki podpira vse življenje na zemlji, tudi naše.
Življenje na Zemlji se ohranja s pomočjo zemlje. Človeštvo je odvisno od kmetijskih zemljišč, gozdov, travnikov in savan, ki omogočajo obstoj civilizacije. Te pokrajine so podprte z vodnimi ekosistemi, kot so oceani, reke in jezera, ki vzdržujejo kroženje vode, zaradi česar je zemlja rodovitna.
A svetovni ekosistemi so vedno bolj ogroženi. K temu močno prispevata tudi netrajnostna proizvodnja in prekomerna potrošnja, ki vodita v trojno planetarno krizo, in sicer krizo podnebnih sprememb, krizo izgube biotske raznovrstnosti ter krizo onesnaževanja in odpadkov.
Resolucija o Dolgoročni podnebni strategiji Slovenije do leta 2050.
»Slovenija si z Resolucijo o Dolgoročni podnebni strategiji Slovenije do leta 2050 (podnebna strategija) zastavlja jasen cilj, da do leta 2050 doseže podnebno nevtralnost. Emisije toplogrednih plinov bo do leta 2050 zmanjšala za 80 do 90 % glede na leto 2005, izboljšala ponore ter hkrati pospešila izvajanje politik prilagajanja na podnebne spremembe in zagotavljanje podnebne varnosti prebivalcev.
Nacionalni energetski in podnebni načrt.
Celoviti nacionalni energetski in podnebni načrt predvideva, da bomo v Sloveniji do leta 2030 celotne emisije toplogrednih plinov znižali do 36 % v primerjavi z letom 2005, delež obnovljivih virov v končni rabi energije pa bo vsaj 27 %. Doseganje zastavljenih podnebnih in energetskih ciljev bo ena osrednjih nacionalnih prioritet do leta 2030, saj podnebne spremembe močno vplivajo na kakovost življenja vseh nas.«
Akcije pomlajevanja gozdov.
Gozdovi so v Sloveniji, po podatkih iz leta 2020, prekrivali kar 58,5 % njene površine.
Že nekaj let v Sloveniji pod okriljem Družbe Slovenski državni gozdovi (SiDG) potekajo akcije pomlajevanja gozdov.
Akcija z naslovom »Pomladimo gozdove 2024« (odpiranje v novem zavihku), je aprila 2024 potekala že petič. Na petih točkah po Sloveniji so tako ekipe prostovoljcev zasadile približno 10.000 dreves.